Apple Şirketine Açılan Dava Nihayet Sonuçlandı

0
68

Apple’a karşı açılan ve şirketi büyük bir sıkıntıya sokan davada karar verildi. Bu karar neticesinde şirket, yüklü tazminat riskinden sıyrılmayı başardı.

Amerika’da yaşayan 3 kişi, özellikle iTunes ve Apple Music uygulamalarının kişisel bilgilerini izinsiz olarak ifşa ettiği gerekçesiyle Apple’a dava açtı. Ayrıca davacı olan üç şahsın diğer bir iddiası da Apple’ın bilgi hırsızlığı yaptığı yönündeydi.

Şirketi Sevindiren Karar

İddia sahiplerinin dava açmasıyla birlikte harekete geçen Apple, 2019’un Ekim ayında davanın reddi için Amerika Birleşik Devletleri California Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. Yapılan incelemeler sonucunda hakim, davacılara beyanlarında bir değişiklik yapıp yapmayacakları ile alakalı 14 Kasım’a kadar süre tanıdı. Ancak davacıların beyanları değişmediği için mahkeme nihai kararını verdi.

California Bölge Mahkemesi, Apple’a karşı açılan davada delillerin yetersiz oluşu ve şirketin kullanıcı verilerini ifşa ettiğini ispatlayan belgelerin bulunmaması sebebiyle davanın tümden reddine karar verdi. Ayrıca şikayetçilerin “Apple’ın müzik seçimlerini kişisel bilgilere göre planladığı” iddiası da dava sürecinde kanıtlanamadı.

Apple Gerçekten Kişisel Verileri Kullanıyor mu

Apple’ın kişisel verilerden yararlandığını iddia eden 3 kişinin açtığı davanın ardından kamuoyunda “Acaba Apple gerçekten kişisel verileri kullanıyor mu?” sorusu ortaya atıldı. Şirketten bununla ilgili net bir açıklama gelmezken, kişisel verilerin kesin olarak kullanıldığına dair bir kanıt ya da belge de bulunmuyor.

Bilindiği üzere Amerika’da 2016 yılında gerçekleşen ve Donald Trump’ın başkan olduğu seçimlerde bu konu ciddi şekilde gündeme gelmiş ve şirketlerin özellikle kampanya yürüten başkan adaylarına kişisel bilgiler sattığı iddia edilmişti. Başkan adaylarının kişilere özel reklamlarla kendi kampanyalarını yürüttüğü iddiaları kanıtlanamasa da, belirli bir kesimin hala aynı görüşü savunduğu görülmekte.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here