Araştırmacılar, Güneş Işığı İle Plastiği Yararlı Kimyasallara Dönüştürmeyi Başardı

0
53

Bilim insanları ve kimyagerler, yeni bir yöntemle plastik atıkları kimyasal ürünlere dönüştürmeyi başardılar. Singapur’da yapılan çalışma, gelecek için umut vaat ediyor.

Singapur’da bulunan Naynang Teknoloji Üniversitesi’ndeki kimyagerler, plastik atıkların güneş ışınlarıyla değerli kimyasallara çevrilmesi konusunda yaptıkları çalışmalarda sona geldiler. Bu yöntem sayesinde artık plastik atık maddeleri değerli kimyasal olarak kullanılabilecek. Böylelikle plastik atıkların çevreye zarar vermeden dönüştürülmesi bekleniyor.

Plastik atıkların çevreye zarar vermeden dönüştürülmesi ve tekrardan kullanıma hazır hale getirilmesi çok basit bir süreç değil. Ancak Nanyang Teknoloji Üniversitesi’nde kimyagerlerin yapmış oldukları çalışma, gelecek için umut veriyor. Yöntem sayesinde hem dünyadaki plastik atık sayısının azaltılması hem de daha çevreci bir sistemin geliştirilmesi planlanmakta.

Plastik Atıklar Güneş Işığıyla Kimyasala Dönüşüyor

Nanyang Teknoloji Üniversitesi bünyesinde çalışmalar yapan araştırmacılar, deneylerde plastik atık maddelerinin kimyasala dönüşebileceğini keşfettiler. Plastikler katalizör çözelti içine yatırılıp güneş ışığı verildikten sonra tepkime meydana geliyor ve formik asit oluşuyor. Ayrıca formik asit de elektrik üretiminde yakıt hücresi olarak rahatlıkla kullanılabilmekte.

Güneş ışınları yardımıyla plastik atıkların kimyasal maddeye dönüşmesi, çevreyi büyük bir dertten kurtaracak. Araştırmalar yapan Nanyang Teknoloji Üniversitesi Yrd. Profesörü Soo Han Sen, katalizörü tamamen uygun fiyatlı ve biyoçözünme yeteneğine sahip bir malzemeden yaptıklarını belirtti.

Vanadyum temelli katalizör sayesinde doğada çözünmesi son derece güç olan polietilen plastik maddeler güneş ışığında kolaylıkla çözülüp kimyasal maddeye dönüşebiliyor.

Bilindiği üzere Singapur, sera etkisi yaratan gazlar nedeniyle büyük problem yaşıyor. Bu çalışmayla birlikte başta Singapur olmak üzere pek çok ülkede plastik sorununun giderilmesi beklenmekte. Ayrıca uygun maliyet sayesinde ülkeler büyük bir dertten de kurtulmuş olacaklar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here