Beynimizin Yeni Bir Özelliği Keşfedildi

0
153
Beynimizin Yeni Bir Özelliği Keşfedildi

Beynimizin duygusal olarak işlev gören bir kısmına ait nöronların ergenlik döneminde gelişim gösterdiği tespit edildi. Bu nöronların çocukluk dönemi, boyunca hiç bir gelişim göstermeyip ergenliğe atılan ilk adımdan sonra gelişmeye başladığı ve duygusal zeka konusunda büyük bir rol sahibi olduğu ortaya çıktı. İşte Tüm detaylar.

Amgdala’da Gizemli Nöron

Beynimizin duygusal anlamdaki işlevlerinde büyük bir payı olan amgdala bölgesinde yeni bir gelişme keşfedildi. Araştırmacıların yürüttüğü çalışmanın raporuna göre beynin bu bölümünde yer alan bir nöronun ana rahminden doğduğu andaki gibi kaldığı belirlendi. Tüm çocukluk dönemi boyunca da hiç bir gelişim göstermediği keşfedildi. Ancak ergenlik ve ergenlik sonrasında bu nöronlarda gelişen ilk değişimler saptandı. Sonradan aktive olmaya başlayan bu nöronun ise duygusal gelişimimizde büyük bir role sahip olduğu ifade edildi.

Araştırmayı Kaliforniya Üniversitesi Gerçekleştirdi

Beyin gelişimi ile ilgili bu kapsamlı araştırma Kaliforniya Üniversitesinde görev alan bir gurup bilim insanı gerekleştirdi. Araştırmanın temel amacı amgdalada ki gelişimi yakından takip etmekti. Ancak araştırmanın ilerlemesi sonucunda ise bahsi geçen bu nöron keşfedildi. Araştırmada keşfedilen bu hücrelerin tümü ergenlik ile beraber hızlı bir gelişim sürecine tabi oluyor. Hızla büyüme ve gelişim gösteren bu hücreler insanların duygusal anlamdaki gelişiminde kilit bir rol üstleniyor. Araştırmaya ilişkin açıklama yapan Prof. Shawn Sorrells şu sözlere yer verdi;” Araştırma sonucunda elde edilen bu bulgular birçok anlamda çok işimize yarayacak. Özellikle insanlığın duygusal gelişim evreleri hakkında bize fikirler sunuyor. İnsanlığın yaşamı bakımından gösterdiği duygusal gelişim evreleri hakkında daha esnek düşünmemize de yardımcı olacak” sözlerini ifade etti.

Amgdala’da olduğu belirlenen bu nöronların ismi ise paralaminar çekirdek olarak ifade ediliyor. Amgdala bölgesinde gelişmemiş olarak görülen bu nöronlar beynin gelişim evrelerinde neden gelişimini tamamlamıyor diye soru işaretleri bıraktı. Araştırmanın sonucunda ise yeni konular ele alınarak çalışmaların devam edilmesine karar verildi. Devam edilecek süreç içerisinde bu nöronların neden sadece ergenlik döneminde gelişim göstermeye başladığı irdelenecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here