BM Raporuna Göre Deniz Suyu Yükselme Seviyesi Arttı!

0
67

Küresel ısınma son zamanlarda dünyanın ekolojik sistemine zarar vermeye başladı. Özellikle buzulların ısınan hava ile birlikte erimeye başlaması deniz seviyesinin hızlı bir şekilde yükselmesine neden oluyor. Bu konuda Birleşmiş Milletler yeni bir çalışma yaptılar ve yeni bir rapor imzaladılar. Özellikle dünyanın donmuş olan bölgeleri ile ilgili hazırlanan rapor çerçevesinde deniz seviyesindeki artışın aslında olması gerekenden çok daha fazlası olduğu belirlendi. Konu hakkında tehlikenin boyutuna dikkat çekildi.

Birleşmiş Milletler tarafından daha önceki dönemde yeni bir çalışma yayınlanmıştı. Bu çalışma sonrasında iklim değişikliğinin yaşanması sebebiyle sanayi öncesi döneme bakıldığı ve bir karşılaştırma yapıldığı zaman 1 derece daha ısındığı tespit edilmişti.

Yeni Rapor Dünya Gündemini Etkiledi

Bugün Birleşmiş Milletler tarafından açıklanan yeni rapor sonrasında durumun ciddiyeti bir kez daha gündeme geldi. Raporun detaylarında okyanus suyunun eskisine göre daha sıcak olduğu, daha fazla asit bulunduğu ve üretkenlik seviyesinin giderek düştüğü belirlendi. Özellikle buzulların ve buz tabakalarının hızla erimesinden sonra deniz seviyesinin giderek yükseldiği ortaya çıktı.

En son 2100 yılı için Paris Anlaşması’na göre bazı hedefler ortaya konmuştu. Bu hedeflerin ortaya konmasından sonra başarı sağlansa bile deniz seviyeleri de yükselmeye devam edecek. Deniz seviyesinin hızlı bir şekilde yükselmesi bir süre sonra 1 milyar insanın etkilenmesine neden olacak. Sıcaklık değerlerinin ise böyle giderse dünya üzerinde 2 dereceye kadar artması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here