Buzlanmaya Üzüm İle Çözüm

0
62

Bilindiği üzere buzlanma için aktif olarak tuz kullanılıyor. Ancak bilim insanları tarafından yapılan araştırmaya göre üzüm zarından elde edilmiş çözelti, tuzdan çok daha iyi sonuç veriyor.

Bilim insanları özellikle Kanada ve Danimarka’da yaşanan yoğun buzlanmanın insan hayatına olumsuz etkisini gidermek için çalışmalara devam ediyorlar. Yapılan son araştırma, buzlanma problemi yaşanan yerlerde bu sorunun daha kolay atlatılabileceğini ortaya koydu. Üzüm zarından ele edilen çözelti ile buz hem daha rahat çözülüyor hem de doğada kirlilik meydana gelmiyor.

Kış aylarında trafiğin yoğun olarak seyrettiği yerlerde buzlanma can ve mal kayıplarına sebep olurken, yaşam kalitesini de bir hayli düşürüyor. Gerçekleştirilen araştırma ile üzümün buzlanma karşıtı madde olarak kullanılabileceğini ortaya koydu. Çalışmalar sonucunda üzüm bazlı çözeltinin tuz yerine kullanılmasının hem daha az maliyetli hem de daha temiz olacağı gözler önüne serildi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmaya göre ülke genelinde buzlanma probleminin çözümü için yıllık 5 milyar dolar harcanıyor. Bu rakamın büyüklüğü göz önünde bulundurulurken hem geleneksel yöntemlerin verimsiz olması hem de çevre kirliliğine yol açması araştırmacıları farklı yollar aramaya itti.

Araştırma Devlet Üniversitesinde Yapıldı

Washington Devlet Üniversitesi’nde yapılan çalışmalarla üzüm ve üzüm bazlı çözeltilerin buzlanma için rahatlıkla kullanılabileceği ortaya konuldu. Yapılan test işlemlerinin ardından üzüm bazlı çözeltinin hem buzu daha hızlı eriteceği hem de toprağa zarar vermeyeceği ve asfaltta bozulmaya yol açmayacağı tespit edildi. Çalışmaları yürüten ekibin üzüm bazlı çözelti ile alakalı son bir test daha yapacakları ve bunu deneyle kanıtlayacakları belirtiliyor.

Eğer üzüm bazlı çözelti ile buzlanmanın önüne geçilebileceği ispatlanırsa başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere pek çok ülkede geleneksel tuzlama yöntemine elveda denilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here