Çocuklarda Telefon Kullanım Rakamları Açıklandı

0
99
Çocuklarda Telefon Kullanım Rakamları Açıklandı
Çocuklarda Telefon Kullanım Rakamları Açıklandı

Çocuklar, mobil cihazlar ve bilgisayar kullanma konusunda her ne kadar çok daha başarılı görülse de bu durumun tehlikeleri çoğu zaman unutuluyor. Erken yaşta göz bozulması başta olmak üzere, onlarca farklı durumdan etkilenen çocukların gelişimleri, ellerindeki telefon ve tabletle doğrudan etkileniyor.

Her 3 Çocuktan 2’si Erkenden Telefon Kullanıyor

Türkiye’de ailelerin özellikle çocuğun ağlamamasını ve ses yapmamasını sağlamak amacıyla çocuklara sürekli olarak telefon ve tablet verdiği görülüyor. Her ailede bu durumun görülmeye başlanması, çocukların birbirlerine özenmesine ve yeni cihazlarla ilgili çok ısrarcı olmasına yol açıyor. Her 3 çocuktan 2’si tarafından daha 6 yaşına gelinmemiş olmasına rağmen tablet ve telefon kullanımı öğrenilmiş oluyor.

Tablet ve Bilgisayara Sahip Olma Oranı Çok Yüksek

Mobil cihazlardan, bilgisayardan yapılan tüm işlemler için özellikle 3 ile 15 yaş arasındaki sürecin her zaman kontrol edilmesi gerekiyor. Çocukların telefonlarla haşır neşir olmaya başladıkları yaşın 3’e düşmesiyle birlikte, mobil cihazlara bağımlı hale gelmeleri çok daha kolay bir hal alıyor.

Günlük oyunlardan ve aktivitelerden keyif almayacak hale gelen çocuklar, özellikle kendilerinin sahip olmaları mümkün olmayan şeylere ilgi duymaya başlıyorlar. Depresyon belirtileri, özenme sürecinin çok daha kolay bir şekilde gerçekleşmesi de çocuğu sürekli olarak tehdit altında bırakıyor.

Çocuklarda Sosyal Medya Kullanımına Dikkat

Çocuklarda sosyal medya kullanımının aşırı hızlı bir şekilde yaygınlaşması, özellikle her türlü bilgiye sadece internetten sahip olmalarına yol açıyor. Günlük hayatta karşılaşabilecekleri şeyleri daha hiç yaşamadan, farklı kişilerin tecrübelerine göre gelişiyorlar. Bu durum hem psikolojileri için hem de davranışları için çok erken yaşta etki etmeye başlıyor. Çocuklarda telefon kullanımının yanı sıra, tablet ve bilgisayar kullanım oranları da her zaman olduğu gibi büyük bir hızla artış gösteriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here