Danimarka’da Küresel Isınma İçin Emsal Niteliğinde Karar Önerisi!

0
82

Küresel ısınma gittikçe ciddi bir tehdit haline gelmeye başladı. Özellikle son 10 yıldır tüm insanlar tarafından etkileri gözle görülür biçimde fark edilmeye başlandı. Yapılan incelemeler sonrasında buzullar eriyip parçalanmaya ve deniz seviyesinin yükselmesine neden oldu. Yaşanılan iklimler değişirken solunan havanın artık masum olmadığı ve çeşitli hastalıklara neden olduğu belirtiliyor.

Avrupa birliği ise yaptığı değerlendirmelerde son yıllarda küresel ısınmanın önüne geçmeyi planlıyor. Bu konuda pek çok yeni proje üzerinde çalışmalar yapılıyor. Şimdilerde yeni bir fikrin daha eklenmesi dikkat çekti. Özellikle yeni bir çalışma yapan ülkelerin başında Danimarka geliyor. Danimarka farklı ülkelerin desteği ile birlikte dizel yakıt ve benzinle çalışacak olan araçların tamamen ortadan kaldırılması için yeni bir öneride bulunduğunu belirtti.

Fosil Yakıt Araçlar Yasaklanacak

Avrupa Birliği Çevre Bakanları’nın bir araya geldiği bir toplantı sırasında Danimarka konu hakkında önemli sayılabilecek bir öneride bulundu. Küresel ısınmayla aktif bir şekilde mücadelede bulunmak adına 2040 yılından itibaren geçerli olmak üzere tüm dizel ve benzinli araçların yasaklanması gerektiğini açıkladı. Bu öneri için bazı kesimler tarafından geç kalındığı özellikle ifade edildi. Ancak yine de bir ilerlemenin kaydedilmesi olumlu bir gelişme olarak ifade edildi.

Avrupa Birliği tarafından yapılan değerlendirmelere göre 2030 yılına kadar  karbon emisyonlarının yüzde 40 seviyelerine kadar azaltılması planlananlar arasında yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here