Elektronik Dövmeler İçin Geri Sayım Başladı

0
96

Dövme yaptırmak pek çok kişi içi n bir tutku halini almış durumda. Ancak teknolojinin bu süreç içerisinde gelişmesi hassas yüzeylerde çalışmak ve oluşabilecek bazı riskli durumları ortadan kaldırmak için bir fırsat olarak değerlendiriliyor. Bilim insanları tarafından yapılan değerlendirmeler ve çalışmalar sonrasında çok tartışılacak teknolojik dövmeler gündeme gelmeye başladı.

Yeni teknolojik çalışmaların hayata geçmesinin ardından yüksek kalıcılık seviyesine sahip olan, gömülü elektronik dövmelerin insanlar için kullanılabilir hale gelmesi bekleniyor. Bu tekniğin uzun bir süre sonra mühendisler tarafından geliştirildiği belirlendi. Araştırmalar bilimsel tekniklerle de desteklenirken bilimsel dergilerde yayınlandı.

Elektronik dövme konsepti ilk olarak 2000’li yılların sonunda ortaya çıkmıştı. Ancak üzerinde yeterli çalışmaların yapılamadığı ifade edildi. Son zamanlarda yeni bir çalışma üzerinde değerlendirmeler yapılıyor. Yakın zamanda yüksek teknolojiye sahip, kalıcılığı yüksek elektronik dövmelerin kullanılabilir olması bekleniyor. Yapılan detaylı çalışmalar sonrasında basılabilir bileşenle birlikte mürekkebin birleştirildiği öğrenildi. Franklin isimli bir bilim insanı tarafından geliştirilen yeni teknikle birlikte aşılması planlanan pek çok tekniğe aslında hiç gerek kalmadığı ve giydirilebilir bir teknoloji haline geldiği belirleniyor. Aynı işlemin farklı çalışmalar için de değerlendirilmesi de ilerleyen dönemlerde yapılması beklenen yeni çalışmaların önünü açacak gibi görünüyor. Henüz çalışmalar geliştirme aşamasında olmakla birlikte kullanılabilir hale gelmesi için biraz daha zaman geçmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here