F1’in Tasarımcısından Harika Aerodinamik Özelliklerine Sahip Yeni T.50

0
42

Formula 1’de yarışan pek çok aracın tasarımında imzası bulunan Gordon Murray, bu sefer de yeni tasarladığı T.50 ile rakiplerine meydan okuyor.

F1’in tasarımcılarından birisi olan ve sektörde tanınmış kişilerin başında gelen Gordon Murray, yalnızca 980 kilogram ağırlığında olan ancak hızlanma konusunda hiçbir problemi bulunmayan T.50 isimli aracın tasarımına imzasını atmış durumda.

Süper otomobil pazarında en iyi olmak için kıyasıya mücadele verilirken birbirinden güçlü araçlar sektörde boy gösteriyor. Ancak F1’in efsane tasarımcılarından birisi olan Gordon Murray’in yeni tasarımı T.50 ile hız ve sürüş keyfini kullanıcılara sunmayı planlıyor.

İşte T.50’nin Özellikleri

Muazzam bir aerodinamiğe sahip olacak olan T.50, yol tutuşuyla da kullanıcıları memnun edecek. Aynı zamanda aracın arka bölümünde yer alacak fan, sürtünmeyi minimuma indirgemek için basınçlı havayı arkaya itiyor. Böylelikle araç, çok daha rahat hızlanıp istediği hızlara ulaşabiliyor.

Gordon Murray’in tasarladığı T.50’de 400 mm’lik bir fan yer aldığı belirtilirken bu fan sisteminin alt kısımdan gelen havayı hızlandırdığı ve difüzörden geçirip arkaya attığı aktarıldı. Bunun yanı sıra T.50’nin hava kanallarının dikey olarak tasarlandığı, bu sayede taş ya da bunun gibi yabancı maddelerin girişinin engellendiği ifade edildi.

Aracın arka kısmınada Gordon Murray’in imzasını taşıyan iki kanat yer alıyor. Ayrıca kanatlar 6 farklı modda çalışabiliyor. İlk iki mod için sürücünün girişine gerek olmazken diğer dört modda sürücünün doğrudan müdahalesine ihtiyaç duyuluyor.

Virajarda Daha Kolay Hamle Şansı

T.50 ‘nin 240 km/h hızla fren yapıldığında dahi durma mesafesini 10 metre kısalttığını aktaran Gordon Murray, aynı zamanda yüksek bastırma kuvveti moduyla sürücülerin keskin virajlarda rahat edeceklerini dile getirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here