Google Evsizler İçin Geliştirdiği İddia Edilen Programı Sonlandırdı

0
77

Google tarafından son zamanlarda gündeme gelen büyük skandallar çeşitli tartışmalara neden oluyordu. Bu anlamda şirket tarafından Pixel 4’ün yüz tanıma sistemini geliştirdiğini açıklamıştı. Bu konuda çalışmaları çeşitlendirmek için saha çalışmaları yaptığını açıkladı. Ancak anlaşmalı kurumlardan birisi olan Ranstand evsiz insanların yüz verilerini kaydettiğini açıkladı. Hatta bu konuda üniversite öğrencilerinin yüzünün de kayıt altına alındığı belirlendi. Ancak bu süreçte nasıl bir bilgilendirme yapıldığı ifade edilmedi.

Google Programı Sonlandırdı

Dün yapılan bir açıklama sonrasında Google tarafından programın sonlandırıldığı ifade edildi. Hatta hakkında bir soruşturma açıldığı da belirtildi. Google tam bir detay vermedi. Ancak yaptığı açıklamalarda Randstand kurumuyla bir iş birliği içerisine gittiğini açıkça duyurdu. Ortaya atılan iddiaların son zamanlarda ciddi şekilde rahatsız edici olduğunu duyurdu.

Şirket son yıllarda Atlanta’da yüz tanıma faaliyetleri üzerinde ciddi çalışmalar yaptığını açıkladı. Bununla birlikte vatandaşların savunmasız hallerinden faydalanmak için çalışmalar yapıldığını iddia etmeleri üzerine Google tarafından bu konuda bir mail yolladı. Mailin içeriğinde karşı şirkete karşı sert bir dille uyarı yapıldığı belirlendi. Bu konuda nasıl bir düzeltme yapılacağını merakla beklediklerini özellikle ifade etti. Son zamanlarda yapılan bir araştırma sonrasında şirketin Atlanta’ya göndermiş olduğu görevliler için evsiz olan insanların yüzünü tanımalarını istediği belirlendi. Ancak o esnada Google çalışanlarının bölgede bulunmadığı da bazı kişiler tarafından onaylandı. Tartışmalı süreç devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here