İki İlaçla Kanserin Yavaşlaması Sağlandı

0
107
İki İlaçla Kanserin Yavaşlaması Sağlandı
İki İlaçla Kanserin Yavaşlaması Sağlandı

Kanserin tedavisini bulma yolunda çok büyük adımlar atan bilim insanları, özellikle geliştirdikleri tek ilaçları, diğerleriyle birlikte denemeye başladı. Bu durum, üzerinde çalışılmış olan hızlı çoğalma ve hücre çoğalmasının durdurulamaması gibi durumların üstesinden gelinmesini destekleyecektir.

Farklı türdeki ilaçların kombinasyonunda özellikle hücre bölünmesine neden olan, kanserli hücrelerin yayılmasına neden olan durumlar göz önünde bulunduruluyor. İlaçların yan etkileri olabileceği de vurgulandığı için, tedavi sürecinde yan etkiler nedeniyle çok büyük hasarlarla karşılaşılmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Düşük Dozla Yüksek Etki

PLK1 ve TH588 adını verdikleri kanser ilaçları, kendileri teker teker kullanıldıkları taktirde kanserin ilerlemesini önemli ölçüde yavaşlatabilen bir yapıya sahiptir. İlaçların kendi başlarına kullanımında belirli oranda yavaşlama görülse dahi, bir süre sonra dozun artırılmasına ve çok daha fazla ilacın gerekmesine neden olunuyordu.

PLK1 ve TH588 ilaçlarının kombinasyonuyla birlikte bu durum ortadan kaldırılarak, hastalar tarafından normal ilacın onda biri kadar dozda da aynı etki alınabildiği görüldü. İlaç sanayinde devrim niteliğinde olan bu durum, yan etkilerin de detaylı bir şekilde araştırılmasıyla birlikte, uygun görüldüğü taktirde düzenli olarak üretimin yapılmasını sağlayacak.

Yan Etkilere Göre İlaç Üretimi Yapılacak

Yan etkilerinin henüz tam olarak bilinmemesi, ilaç kombinasyonlarının farklı dış etkenlere neden olabilme ihtimalini ortaya çıkarıyor. Mitoz bölünme sürecine müdahale edilirken, sadece kanserli hücrelerin engellenmesi gereklidir. Sağlıklı hücrelerin de baskılanması ve mitoz bölünmeye doğrudan genel darbe vurulması halinde, sağlığın olumsuz etkilenebileceği biliniyor.

Yan etkiler arasında gösterilen ilk etki ise hücrelerdeki oksidatif stres olarak tanımlanıyor. Bugüne kadar etkin bir şekilde kullanılmış olan PLK1 ilacının diğer ilaçlarla birlikte kullanımında, TH588 ilacıyla çok uyumlu olduğu tespit edildiği için üretimlere başlanması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here