İlk Temas Görüntüsü 217 Dolar’a Alınıp 1.8 Milyona Satıldı

0
104

Ay’a ayak basıldığı anın görüntüsü, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı tarafından 1976 yılında, hiç beklenmedik bir şekilde kurumdaki çalışanlardan birine satıldı. Satılan kişinin henüz görevli bile sayılmadığı, stajyerler arasında yer alması ise sürecin nasıl işlediğiyle ilgili net bilgiye ulaşılamamasına neden oluyor. 1976 yılında NASA bünyesinde arşivde yer alan bu görüntünün stajyere satıldığı ücretin 217 Dolar olduğu öğrenildi.

Sotheby’s Sosyal Medya Hesabı Duyurdu

Stajyer tarafından NASA’dan satın alınan bu görüntü, ilk olma özelliğine sahip olması nedeniyle son derece önemli. En önemlisi ise ilk anı temsil ediyor olması, bu görüntüyü eşsiz bir hale getiriyor. Tüm kaydın tek bir kişi tarafından sadece 217 Dolar değerinde ödemeyle satın alındığı kayıtlara geçirildi. Aradan geçen onca yılın ardından, 2019 yılında çıkan haberle NASA’nın büyük bir yanlış yaptığı anlaşıldı. Çok uzun süre önce yanlışlıkla 217 Dolar’a satılan görüntü, 2019 yılında 1.8 milyon Dolar değerine ulaştı.

Ay’a ilk kez ayak basıldığını kanıtlayan görüntünün satıldığıyla ilgili bilgiyi ise Sotheby isimli Müzayede Evi tarafından sosyal medya hesabından duyuruldu. Olay o ana kadar çok az insan tarafından biliniyor olmasına rağmen, haberin büyüklüğüyle birlikte dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından bilinen bir hale gelmesi sağlandı.

Görüntü Süresi 2,5 Saat Olarak Açıklandı

İlk ayak basma anından itibaren, Ay üzerinde geçirilen kaydın toplam süresi 2,5 saat olarak açıklandı. Özellikle toplamda 3 orijinal kasetin bulunuyor olması, Gary George tarafından bu kadar yüksek bir ücretin satın alınabilir olmasını sağlıyor. Sadece 217 Dolar 77 Cent ücretle satın aldığı görüntüyü 1.800.000 Dolar değerine ulaştıran müzayedede satmış oldu. George, NASA 50 yıl sonra ilk görüntüleri aramaya başlayınca, görüntülerin önemli olduğunu ve satışa çıkardığında çok yüksek kazanç sağlayabileceğini fark etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here