Instagram Kullanıcılarını Uyarmaya Başlıyor

0
75

Dünyada milyonlarca kullanıcısı olan ve kullanım bakımından Facebook’un ardından ikinci sırada bulunan Instagram, kullanıcılarını hassasiyetler durumunda uyarmaya başlayacak.

Özellikle ülkemizde milyonlarca kullanıcıya ulaşan Instagram, yeni bir karar aldı. Buna göre şirket, rahatsız edici kelimeler ve fotoğraf açıklamaları için kullanıcılarına uyarı yapacak. Bu sayede Instagram’ın kullanıcı şikayetlerini en aza indirgemek istediği biliniyor.

Instagram’dan Rahatsız Edici Kelimelere Uyarı

Şirket, yapacağı son güncelleme ile fotoğraf yükleyen kullanıcıların paylaşımlarında bazı uyarılarda bulunacak. Özellikle rahatsız edici kelimeler kullanan kişilere uyarı yapılacak ve metni değiştirmeleri istenecek. Ancak metni olduğu gibi gönderen ve bu konuda şikayet alanlara da gerekli yaptırımlar vakit geçmeden uygulanacak.

Instagram’ın bir yapay zeka yardımı ile rahatsız edici kelime ve cümle gruplarını belirlemesi beklenirken, kişilerin bu sözcükleri kullanmaları durumunda otomatik olarak uyarılmaları sağlanacak. Ancak fotoğraf ya da video paylaşımında bulunan kişiler isterlerse bu uyarıyı görmezden gelebilecekler.

Hedef Daha Nezih Bir Platform Oluşturmak

Bu güne kadar müstehcen fotoğraflara izin vermeyen ve bu konuda oldukça hassas olan Instagram, bir süredir bu yasağını yumuşatmış ve kısmi olarak fotoğraflara onay vermeye başlamıştı. Ancak rahatsız edici sözcüklerin uyarılması kullanıcılar tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

Şirket, daha sağlıklı ve güvenli bir sosyal medya platformu oluşturmak için uyarıda bulunacağını dile getirdi. Ayrıca yasaklamadan ziyade uyarı ile insanların kendi inisiyatiflerini kullanmalarına müsaade edilmiş oldu.

Fotoğraf paylaşımlarının ardından kullanıcılara yapılacak uyarının ne zaman aktif edileceği henüz bilinmiyor. Ayrıca uyarı mesajlarının ilk olarak Amerika’da başlamasına kesin gözle bakılmakta. Eğer bir problem olmazsa şirket, güncellemesini Türkiye’ye de sunacak. Böylelikle Türkçe kelimelerde de bazı uyarı yazıları kullanıcıların karşısına çıkacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here