Kargaların Zekası Hakkında Yapılan Araştırma Şok Etti

0
56

Kargalar üzerinde yapılan araştırmalar git gide inanılmaz bir hal alıyor. İnsanlar arasında zeki olarak bilinen bu canlıların aslında söylenilenden çok daha akıllı oldukları araştırmalarla ortaya konulmakta.

Özellikle kargalar üzerinde yapılan çalışmalar her seferinde farklı bir hal alıyor. 2000’li yıllarda bilim insanlarının kargalar üzerinde yapmış oldukları deneyler, bu canlı türünün problem çözme noktasında ne kadar başarılı olduğunu ortaya koyuyor. 2002’de Oxford’da hizmet veren araştırmacıların Betty isimli karga üzerinde yaptıkları deneyler sonucunda inanılmaz bulgulara ulaştıkları görülmüştü. Ayrıca araştırma ile sadece insanlara özgü olduğu sanılan problem çözme yeteneğinin aslında kargalarda da mevcut olduğu ispatlanmıştı.

Yapılan en yeni araştırmalar bu deneylerin çok daha üzerine çıkmış durumda. Sadece Betty’e özel olmadığı ispatlanan zeka seviyesinin pek çok karga için benzeş olduğu kanıtlandı. Çalışmalar, kargaların alet bükebildiklerini ve araç olarak kullanabildiklerini ortaya koyuyor. Bu arada uzmanlar tarafından belirtilen detaylara göre New Caledonian cinsi kargaların doğada daha iyi yaşam sürebilmek için evrimleştiklerini göstermekte.

Kargalarla İlgili Detaylar Şok Ediyor

Uzmanların yapmış oldukları çalışmalara göre kargalar, pek çok hayvan türünden çok daha zeki olduğu ispatlandı. Ayrıca kargaların neden-sonuç ilişkisi de kurabildikleri ve akabinde rahat bir şekilde problemleri çözebildikleri de saptandı. Yeni çalışmalar için veri toplayan uzmanların bu güne kadar kargalar hakkında çok önemli bulgulara eriştiklerini söylemek mümkün.

Uzun yaşamasıyla bilinen ve kötü sesiyle meşhur olan kargaların zeki olmaları da bu canlı türünün nasıl evrimleştiği hakkındaki düşünceleri derinleştirmekte. Çalışmaların kargaların anatomik yapısı ve hareket kabiliyeti üzerine yoğunlaşması bekleniyor. Sadece insanlara özgü olduğuna inanılan problem çözme yeteneğinin kargalarda da bulunması, gelecekte hayvan neslini daha iyi öğrenebilmek için bir done olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here