NASA Uzayda Yaşam Arayan Robot Geliştirmeyi Başardı

0
98

Uzayda yaşam arama girişimlerine bir süre önce ara veren Nasa, bu girişimlere tekrardan başlayarak delil ortaya koyacak bir robot geliştirmeyi başardı.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, uzayda yaşam olup olmadığına dair yaptığı araştırmalara bir süre evvel ara vermişti. Ancak kurumun geliştirdiği Buoyant Rover isimli robot sayesinde uzayda hayat aramaya devam edeceği ve çeşitli bulgular toplayabileceği düşünülüyor.

Robot Kısa Sürede Uzaya Gönderilecek

NASA, genel olarak Ay ve Mars yüzeyinde hayat olup olamayacağı ile alakalı çalışmalar yaparken, diğer gezegenler için de araştırmalarını sürdürüyor. NASA tarafından üretilen robotun ilk etapta Europa ve Encaladus uydularında çalışma gerçekleştirmesi, akabinde Ay ve Mars yüzeyine gönderilmesi planlanmakta.

Uzayda hayat arayan robotun temel görevi, okyanusun dibine inerek burada canlı yaşamına uygun mikroorganizmalar olup olmadığını görmek olacak. Görev robotu Buoyant Rover, Europa ve Encaladus uydularındaki okyanuslarda uzun bir süre araştırmalar gerçekleştirecek.

Oluşturulan robot, uydulardaki zorlu şartlara da uygun biçimde geliştiriliyor. Özellikle soğuğa dayanıklı dış yüzeyle birlikte aşınmaları engelleyen kaplama, robotun uzun süre veri almasına yardımcı olacak. Eğer çalışmalarda bir aksilik olmazsa NASA, robotun 2025 yılında Europa ve Encaladus’a göndermeyi planlıyor. Tüm işlemlerin sorunsuz gerçekleşmesi halinde çalışmaların Ay ve Mars için de yapılabileceği söylenmekte.

Testler Antartika’da Sürüyor

Okyanusta hayat arayacak olan Buoyant Rover isimli robot, şuan için test ediliyor. Antartika’da okyanusta teste tabi tutulan robotun hiçbir problem yaşamaması halinde 2025 senesinde uzaya gönderileceği ifade edilmekte. Tabii ki bu sürenin çıkacak aksaklılar ya da testlerin başarısı ile değişebileceği öngörülüyor. Eğer NASA’nın çalışmaları olumlu yanıt verirse insanlık uzayda hayat olup olmadığını çok daha kesin bir şekilde söyleyebilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here