Sinekler İçin Kullanılan Elektrolikitler Sağlığa Zararlı Olabilir!

0
80

Yaz aylarında ortaya çıkan sivrisinekler kişileri huzursuz ettiği gibi sağlık açısından da hastalık taşıma olasılığı ile son derece riskli olabilir. Günümüzde sivrisineklerden bulaşan pek çok bulaşıcı hastalığın olduğu ve ölümcül sonuçlara neden olduğu ifade ediliyor. Günümüzde insanlar sineklerden korunmak için çeşitli yöntemleri deniyorlar. Özellikle son yıllarda popüler hale gelen elektrolikitler de bu yöntemlerden birisi olarak ifade ediliyor. Elektrolikitler içerik olarak incelendiği zaman içerisinde Prallethrin olduğu tespit ediliyor. Bu maddeler genel olarak memeliler üzerinde olumsuz bir duruma neden olmuyor ancak bazı çalışmalar tam tersini de ifade ediyor.

Bir bilimsel araştırma sonrasında insan akciğerine farklı dozlarda Prallethrin enjekte edildi. Araştırma sonuçlarının ardından reaktif oksijen miktarını artırdığı ve oksidatif denilen bir stres türüne neden olduğu ifade edildi.

Nefes Darlığı Oluşturabiliyor

Bu süreç bir anlamda akciğerde bulunan mukoza tabakasının oluşumundan sorumlu olan proteinlerin artmasını neden oluyor. Artış sonucunda akciğerdeki epitel hücreler üzerindeki mukozada bir artış meydana gelmesine neden oluyor. Bu likitlerin içerisinde yer alan maddenin astım hastalığına davetiye çıkarabileceği özellikle belirtiliyor. Nefes darlığı günümüzde tetiklendiği takdirde bir süre sonra astıma sebep olabilir.

Ancak araştırma sonucuna göre ciddi bir riskten söz edilmiyor. Bu noktada ilacın bulunduğu ortamın doğru şekilde havalandırılması gerekiyor. Bu durumda da ilacın kullanıldığı alanların doğru bir şekilde havalandırılması son derece önemli. Dikkatli bir kullanım sonrasında yaz aylarında kullanılabilir olarak ifade ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here