SpaceX’e Yeni Rakip Çin’den

0
93

Çin’in son dönemde uzay yolculuğu ve uzay araştırmaları için ayırmış olduğu kaynak sektöre hareketlilik kazandırdı. Elon Musk tarafından kurulan SpaceX’in faaliyetlerine Çinli büyük şirket i-Space’in rakip olacağı düşünülüyor.

Teknoloji dünyasına büyük yenilikler kazandıran ve yaptığı yatırımlarla uzay yolculuğu hayalini gerçekleştirmek isteyen Elon Musk, gündem olmaya devam ediyor. Musk’ın sahibi olduğu SpaceX’in faaliyetleri son sürat devam ederken Çinli bir şirket, şimdiden SpaceX’e rakip olacağını gösterdi.

Asya’dan Uzay İçin Büyük Yatırım

Özellikle son yıllarda Asya ülkeleri uzay araştırma ve geliştirme faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyorlar. Hindistan’ın ardından Çin’in de bu çalışmalara yön vermesi, Amerikan menşeili SpaceX’in koltuğunun sallanabileceği anlamına geliyor. Beijing merkezli olan uzay şirketi i-Space’in hedefi, diğer şirketlerden daha önce uzaya ulaşmak ve çalışmalarda öne geçmek.

Daha öncesinde Soğuk Savaş döneminde Rusya – Amerika arasında yaşanan uzay rekabetinin yeni dönemde Çin – Amerika üzerinden devam etmesi bekleniyor.

Küçük Uydu Pazarı Minik Bir Servet 

Çin’in attığı adımlar Amerika’yı uzay çalışmalarında geride bırakmak üzerine kurulu. Eğer Çinli şirketlerin planları istenildiği gibi giderse, 2030 senesinde Çin’in Amerika’yı geride bırakması bekleniyor. Ayrıca Çin’in rekabete ortak olmasıyla birlikte yaklaşık 10 yıl içerisinde küçük uydu pazarının değerinin 69 milyar Dolar olacağı öngörülmekte.

Yeniden kullanılabilir roketler konusunda çalışmalar yapan Çinli şirketler, daha önce Musk’ın SpaceX şirketinde ürettiği Falcon 9 ve Falcon Heavy’i geride bırakmak için yoğun çaba sarf ediyor. İlerleyen yıllarda uzay rekabetinin iyice artacağı ve şirketlerden karşılıklı hamleler geleceğini de söylemek mümkün.

Bilindiği üzere Elon Musk, uzayda hayat kurma gibi bir planı olduğunu açıklamış ve şirketi üzerinden bunun teknik çalışmalarını yaptığını dile getirmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here