Türk Bilim İnsanı Biyokompozit Vida Üretti

0
95

Aniden ismini duyuran Türk bilim insanı H. Çağdaş Basat, dünya tarihine geçecek yeni buluşlardan bir tanesine adını yazdırmayı başardı. İntas vidası, ankorlar, kondrod, bappin, smart pin kullanılarak üretimi gerçekleştirilen özel alaşıma sahip biyokompozit vida, ameliyatta hem dayanıklı olacak hem de zamanla vücut iyileştikçe erimeye başlayacak.

Malzemenin zamanla eriyecek olması, yerleştirileceği bölgede herhangi bir ufak veya büyük boşluk açılmasına neden olmayacak. Erime işlemi sadece genel olarak gerçekleşeceği için, vidanın büyük bir bölümü kemiğe dönüşecek ve bulunduğu bölgedeki kemik – kıkırdak dokuyla kaynaşarak insanın normal sağlığına kavuşmasını sağlayacak.

MR Sinyallerini Bozmayan Yeni Nesil Vida

Türkiye’de hastaların özellikle kırık ve diğer iç hastalıklarına dair ameliyat gerektiren süreçlerinde MR cihazlarından uzun süredir yardım alınıyor. Bu cihazların oldukça fazla faydaları olmasına karşın, bazı özel durumlarda hastaların MR makinesinde bulundukları sürede kendilerinden alınan verilerin yanlış gelmesine sebebiyet verebiliyorlar.

Titanyum alaşımın vücutta uzun süre kalmasının çok büyük zararlara neden olmayacağı düşünülse dahi, biyokompozit vida sayesinde hiçbir sağlık sorunu ve yeni ameliyat yükümlülüğü oluşmayacak. Vidaların yeni rahatsızlıklara sebep olması gibi bir durumun söz konusu olmayacağını vurgulayan Çağdaş Basat, özellikle Hacettepe Teknokent mühendisleriyle 3 yıldır her detayı incelediklerini açıkladı.

Vida Değiştirme/Çıkarma Ameliyatı Gerekmiyor

Vidaların ameliyattan sonra herhangi bir kayma, doku zedelemeye sebebiyet verebilecek rahatsızlıklar oluşturma ihtimalinin ortadan kalkması sağlanacak. H. Çağdaş Basat tarafından yapılan çalışmanın 3 yıldır devam ettiği ve vidanın tüm testlerinin gerçekleştirildiği belirtildi. Pek çok mühendisin de yer aldığı proje bünyesinde özellikle ürünlerin tasarım sürecinde seri üretime geçilmesini kolaylaştıracak adımların atılması hedefleniyor.

Ameliyatlarda sürekli olarak titanyum malzemelerin kullanılması ve direkt olarak bu malzemelerden doğan masrafların ortadan kaldırılması hedefleniyor. X- Ray cihazlarından geçilmesi durumunda herhangi bir ekstra arama sorunlarına sebebiyet vermiyor. Ayrıca MR çekilecek olması durumunda da hastanın tüm verilerinin sinyal kayması olmadan çıkası sağlanıyor. Titanyum veya diğer materyallerin gerekmediği ameliyat döneminin başlaması için önemli bir adım atan Çağdaş Basat, bu tür projelere destek verilmesi gerektiğini vurguladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here