Unutulan Rüyaların Nedenini Bilim Adamları Araştırdılar!

0
78

Bilim insanları tarafından uzun zamandır beynin rüyaları nasıl sildiği yönünde bir çalışma yapılıyor. Beyin hücrelerinin incelenmesinin ardından bu hücrelerin rüyaların saklanmasını engellediği belirtildi. Japonya’da bulunan Nagoya Üniversitesi ve ABD’de bulunan ulusal Nörolojik Bozuklukla ve İnme Enstitüsü tarafından ortak bir çalışma yapıldı. İnsan beyninde bulunan bazı hücrelerin rüyaların saklanmasını engellediği ve bu sebeple unutkanlığa neden olduğu belirlendi

Çalışmanın tamamlanmasının ardından çalışma detaylarının Science dergisi üzerinden yayınlanarak insanlara duyuruldu. Çalışmanın detaylarının fareler üzerinde deneyler yapılarak gerçekleştirildiği öğrenildi. Deneylerin ardından bilim insanlarının beynin özellikle hipotalamus bölümünü detaylı bir şekilde inceledikleri belirlediler. Bu inceleme sonrasında beynin bu bölgesinde pek çok hormon ve işlev istemsiz bir şekilde kontrol ediliyor.

Rüyaların Unutulmasının Nedeni Araştırıldı

Araştırmanın sonuçlarına göre kişinin derin uykuda olduğu sırada MCH hücrelerinin aktif hale geldiği belirlendi. Bununla birlikte bu hücreler rüyaların oluşmasını engelliyor. Engellediği gibi mevcut rüyaların hafızada saklanmasını da engelliyor. Farelerde ortaya çıkan bu sonucun ardından aynı şekilde sonuçların insanlard da geçerli olması bekleniyor. Fare ve insanların rüyalarının silindiği yönünde ortak bir mekanizmalarının bulunduğu ifade ediliyor. Sonuç olarak uyku sırasında ortaya çıkan MCH hücrelerinin de hafızaya atılan rüyaların silinmesini sağlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here