Van’da Yeni Bilim Merkezi Açıldı

0
100
Van’da Yeni Bilim Merkezi Açıldı

Gezegenevi (Planetaryum) açılışıyla adını duyuran Van Büyükşehir Belediyesi, bölgede bulunan ilk ve tek gezegenevi ile gençleri bilime daha meraklı hale getirmeyi hedefliyor. Çocukların ve gençlerin en çok merak ettikleri olayların başında gelen gök cisimlerinin hareketleri, güneş ve diğer gezegenlerin özellikleri hakkındaki bilgilere bu yapıda ulaşılabiliyor.

Van Planetaryum bünyesinde eş zamanlı olarak 35 kişi aynı anda gök cisimleri hakkında bilgi edinebilecek, kubbe tavana yansıtılmış olan onlarca gök cismini aynı anda görebilecek. Tasarımın yapılması için yapılan ödemeler de dahil olmak üzere tüm detayları kamuoyuyla paylaşan kaymakam, gençlerin bu bölgede ilk kez böyle bir tesise kavuştuğunu belirtti. İlerleyen zamanlarda çok daha büyük tesislerle gençleri bilime ve geleceğe hazırlamak istediklerini de sözlerine ekledi.

“Mikrodan Makroya Dünyamız ve Evren” Projesi

Çiçekli, ülkemizde çok daha fazla bilim ve sanat meraklısı çocuğun yetiştirilmesi, ülkeyi çok daha iyi yerlere taşıması için bu tarz projelere ihtiyaç olduğunu belirtti. Edremit ilçesine bağlı olan Süphan Mahallesi bünyesinde yer alan tesis, daha önce Van TV adı verilen kuruluşta bulunuyor.

Vatandaşlar tarafından, sabahtan akşama kadar gezilebileceği açıklanan kurumda yeni çalışmaların yapılacağı da belirtildi. Bilim ve teknoloji evleri sayısının artırılmasını bekleyen öğrenciler, Planetaryum açılışına yoğun ilgi gösterdi. Özellikle ilerleyen dönemlerde okullar tarafından çocukların buraya getirilmesi ve bilime meraklarının artırılması hedefleniyor.

35 Kişi Kapasiteli Planetaryum

Van’da DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray’ın da eşlik ettiği açılışta, çocukların ve gençlerin memnuniyeti için yeni projelere de imza atılacağı açıklandı. Özellikle Doğu Anadolu ve civar bölgelerdeki çocukların çok daha meraklı olduklarını fakat imkan olmamasından dolayı bu tarz projelerle bir türlü tanışamadıklarını belirtti. Eş zamanlı olarak 35 kişinin gezegenleri inceleyebileceği, her biri hakkında detaylı bilgi alabileceği, gerçek görüntülerini kubbe tavanda görebilecekleri bir proje hazırlandı.

Projenin toplam maliyetinin ise Çiçekli tarafından yapılan açıklamayla 2 milyon Türk Lirası olduğu doğrulandı. Edremit Milli Eğitim Müdürü, Edremit Belediye Başkan Vekili Fuat Tonel ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla, Van’da bölgenin ilk Gezegenevi açılışı yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here