Yapay Zekâ Sizi İşinizden Edecek Mi?

0
155
Yapay Zekâ Sizi İşinizden Edecek Mi?

Yapay zekâ uygulamaları son dönemde artış gösterdi. Mühendislik harikası olan yapay zekâlar insanları işinden edebilir mi? Üretilen ve piyasaya sürülen yapay zekâlar birçok alanda çalışmaya başladı. İş yerlerinin yapay zekâyı tercih etmesi çalışan insanları şimdiden işinden olma kaygısına bürüdü. İnsanların bu kaygısı üzerine araştırma yapan bir şirket konuya ilişkin anket çalışması yürüttü. İşte yapılan araştırmanın sonuçları…

İşçiler Yapay Zekâdan Korkuyor

Yapay zekâ gündeme geldiğinden bu yana insanlar bu konuda endişe duyuyor. Çünkü artık yapay zekâ sistemleri birçok alanda faaliyete geçirildi. Bu durumda çalışan insanlara gereksinim duyulmadan makinalar ile her şeyin yapılması hedefleniyor. İşçiler de bu konuda kaygı ve endişelerini sürekli dile getiriyor. Konuya açıklık getirmek isteyen bir araştırma şirketi yapay zekâ ile ilgili kaygılar için anket düzenleyip sonuçları raporladı. Raporun sonucuna göre işçilerin sadece %30’u yapay zekâ nedeniyle işinden olma kaygısı güdüyor. Geriye kalan kitlenin %14’ü de işinden olmaktan ziyade iş değişikliği yapmak zorunda kalacaklarını düşünüyor.

Çok Sayıda İşçi Ankete Katıldı

ZipRecruiter şirketinin yaptığı bu anket 11.000 işçiyi kapsadı. Bu kitlenin geneli yapay zekânın insan çalışmasının önüne geçeceğini düşünüyor. Şirket sadece bu anketle kalmayıp işe alım oranlarını da değerlendirdi. Bu sonuçlara göre yapay zekânın hiçbir zaman insanların işini bu denli etkileyemeyeceği sonucuna varıldı. Yapılan üretim veya beyaz yaka alımlarında ciddi bir artış gözlemlendi. Bu durumda şunu gösteriyor ki hala yapay zekâ yerine insan gücü tercih ediliyor. İşçilerin kaygısının yersiz kaldığı yapılan anket sonuçlarına doğrudan yansıdı. İnsanların iş kaygısının aslında yersiz olduğu bu anket ile ortaya çıkarılmış oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here