Yasayla Türkiye’de 70 Milyon Telefon Kapatılacak

0
91
Yasayla Türkiye’de 70 Milyon Telefon Kapatılacak
Yasayla Türkiye’de 70 Milyon Telefon Kapatılacak

IMEI ile ilgili özel programlarla, sistemde kayıtlı olan cihazların 7 yıl kadar önce tamamen sistemden çıkarıldığı açıklandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı tarafından yapılan açıklamayla, normalde sistemde kayıtlı olması gereken 270 milyon cihazdan sadece 200 milyonundan haber alınabildiği belirtildi.

Torba yasanın en önemli konularından bir tanesi olarak tanımlanan, kaçak telefonların kullanım dışı bırakılmasını sağlayacak çalışmalara başlandı. 70 milyon adet olarak kayda geçirilen kaçak telefonların bu süreçten etkilenmemesi ve kapatılmadan kurtulabilmesi için 250 Türk Lirası tutarında kayıt bedelinin ödenmesi gerekiyor.

70 Milyon Kaçak Cihaz Kapatılacak

Affa tabii tutulacak olan 70 milyon cihazın kaydının yapılmaması halinde, belirtilen kayıt sürecinin sonunda tüm cihazlar işlevsiz hale getirilecek. SIM kart değiştirilmesi veya cihazla ilgili farklı programların kullanılması yeterli olmayacak. 200 milyon cihaz ise kayıt altında olmasına karşın, her birinin verileri bulunduğu için hiçbir sorun yaşamayacakları vurgulanıyor.

Kaçak olmayan cihaz sahiplerinin herhangi bir ücret ödemesine gerek kalmayacak. Pasaport bedelleri ödenmemiş olan, sisteme kaçak yollarla sokulmuş ve kullanıma sunulmuş olan cihazların her biri hem aramaya kapatılacak hem de arama yapması engellenecek.

Tüm Kaçak Cihazlar Tespit Edildi

Kaçak olan cihazların her biri tespit edildiği için, vatandaşlar tarafından cihazların kaçak olduğundan şüpheleniliyorsa mutlaka bilgi talep etmeleri gerekiyor. Sisteme gizli şekilde sokulmuş olan ve normal fiyatının kat kat altına alınmış olan ürünlerin kullanım dışı bırakılmaması için devlete 250 TL ödemenin yapılması zorunludur.

Cihazlar İçin 250 TL Ödemeyle Af Gelecek

Cihazların incelemelerinin doğrudan kendi seri numaraları üzerinden yapılması nedeniyle, ödemelerin yapılması kesin şart olarak belirlenmiştir. Cihazlarını çok düşük fiyatlara temin eden vatandaşlar, cihaz ücretine yakın olan 250 TL’yi verip vermeyecekleri ise şuan için merak edilen konular arasında yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here